A nagypolitikai alkuk szövevényes hálójában leledzünk, és ez bizony a pénztárcánkra is kihatással van.

Kína és az Egyesült Államok 90 napos vámcsökkentési megállapodása mérsékelte a recesszióval kapcsolatos aggodalmakat, ami hosszú távon kedvező hatással lehet a forint helyzetére. Noha a héten tapasztalhattunk árfolyam-ingadozásokat a magyar devizában, péntekre az euróval szembeni árfolyam 403-as szint alá erősödött, ezzel egy hónapos csúcsra jutott. A következő hét során a piacok mozgását elsősorban nem a makrogazdasági adatok, hanem a geopolitikai helyzet, különösen az orosz-ukrán béketárgyalások kimenetele fogja befolyásolni. Heti összefoglalónk következik.
Hétfő reggel a forint nem éppen a legjobb állapotban ébredt, hiszen rövid időn belül 406-os szint fölé gyengült az euróval szemben – hívta fel a figyelmet Rodic Ádám, az MBH Elemzési Centrum makrogazdasági elemzője. Azonban az erősödés irányába történő korrekció szintén gyorsan megtörtént, és a folyamat szép fokozatosan egészen péntekig tartott, amikor a forint már a 402-es szintet célozta meg az euró ellenében, felülről közelítve.
Az elemző véleménye szerint a nemzetközi befektetők a héten a geopolitikai eseményekre összpontosítottak, különös figyelemmel kísérve a csütörtöki isztambuli orosz-ukrán béketárgyalást. A várakozásokkal ellentétben azonban a tárgyalások nem hozták meg a remélt eredményeket.
A kínai-amerikai kereskedelmi feszültségek közepette pozitív fejlemények is napvilágot láttak: az Egyesült Államok által bejelentett ismételt vámfelfüggesztés kedvező hatással volt a kisebb, nyitott gazdaságok devizáira, köztük a forintra is. Az Egyesült Államok és Kína között létrejött megállapodás értelmében 90 napra csökkentették a vámokat, ami segített mérsékelni a recessziós kockázatokat.
Regős Gábor, a Gránit Alapkezelő vezető szakértője rámutatott, hogy bár a kínai-amerikai vámcsörte enyhülése erősíti az olyan kis nyitott gazdaságok devizáit, mint amilyen a forint is, hétfőn mégis némi gyengülést láttunk, főként a dollár erősödése miatt.
Kiemelkedő, hogy az elmúlt hetek kereskedelempolitikai zűrzavara komoly aggodalmakat keltett a befektetők körében, ami arra ösztönözte őket, hogy alaposan felülvizsgálják és átalakítsák befektetési portfólióikat.
Péntekre a dollár értéke visszahúzódott az euróval szemben, körülbelül 1,12-es szinten stabilizálódott, ami hozzájárult a forint fokozatos felértékelődéséhez - tájékoztatta az Indexet Rodic Ádám. Ennek hátterében állhat, hogy az amerikai infláció áprilisi adatai a vártnál kedvezőbb ütemben csökkentek. Az árak éves szinten csupán 2,3 százalékkal emelkedtek, míg a piaci előrejelzések 2,4 százalékos emelkedést valószínűsítettek. Ezzel párhuzamosan a német ZEW gazdasági hangulatindex jelentős javulást mutatott májusban - tette hozzá Rodic.
Varga Zoltán, az Equilor Befektetési Zrt. tapasztalt elemzője az Indexnek nyilatkozva megerősítette, hogy a héten a kereskedési környezet viszonylag stabil volt, ami lehetővé tette a forint erősödését mind az euró, mind pedig a dollár ellenében.
- tette hozzá. Kiemelte, hogy szerda délután jelent meg a Magyar Nemzeti Bank legutóbbi kamatdöntő üléséről szóló jegyzőkönyv, melyben a döntéshozók jelezték, hogy "a stabilitásorientált megközelítéssel összhangban a Tanács az áprilisi ülésén egyhangúlag az alapkamat változatlan szintet tartásáról döntött". Ez némileg segítette a forint erősödését - magyarázta.
Regős Gábor szerint a következő héten bár több makrogazdasági adat érkezik, várhatóan nem ezek lesznek a piacot leginkább megmozgató tényezők. Ennél sokkal fontosabbak lehetnek a következő események:
Kiemelte, hogy a piacok mozgását tovább befolyásolhatják a monetáris politikával összefüggő kommunikációk, amelyek az Európai Központi Bank, a Federal Reserve és a lengyel jegybank szempontjából is figyelemre méltóak lehetnek.
Regős különösen hangsúlyozta, hogy a vasárnapi romániai elnökválasztás eredménye jelentős hatással bírhat a piacokra. Noha az elnökválasztás kimenetele nem közvetlenül érinti a magyar gazdaságot, a román piacon már eddig is tapasztalható volatilitás figyelemre méltó. Mint szomszédos ország, Románia eseményei elkerülhetetlenül hatással lehetnek ránk is – tette hozzá.
A román lej korábbi stabilitása helyett most egy 2-3 százalékos gyengülés tapasztalható. Ez a mérték viszonylag enyhének számít, mivel a jegybank jelentős devizatartalékának felhasználásával interveniált a piacon, hogy támogassa a lej értékét és megakadályozza az árfolyam mélyebb csökkenését.
- magyarázta. Az elemző véleménye szerint, amennyiben a hét végére tapasztalt enyhe erősödés trendje megmarad, a forint fokozatosan elérheti a 400-as szintet is – de csak fokozatosan.
A háború lezárásával kapcsolatos jelentősebb pozitív fejlemény ugyanakkor tudna segíteni az erősödésben, valamilyen negatív hír azonban erősen tudná gyengíteni a forintot - így akár a 410-es szintet is megközelíthetné az árfolyam. Varga Zoltán ehhez hasonlóan nyilatkozott: az euró-forint árfolyamában továbbra is a 400-410-es, míg a dollár-forint esetében a 355-370-es tartomány látszik bejárhatónak.
Regős Gábor véleménye szerint a magyar tőzsde ezen a héten figyelemre méltó teljesítményt nyújtott: a nyitóárfolyam 94 ezer forintról indult, majd péntekre közel 97 400 forintra szökött. Ezt követően azonban történt egy kisebb korrekció lefelé.
A kínai-amerikai vámfegyverszüneti megállapodás kétségtelenül kedvező hatással volt a tőzsdére. Ennek keretében a korábban ijesztően magas, 100 százalékot meghaladó vámok 90 napra 10, illetve 30 százalékra mérséklődtek mindkét fél között - fűzte hozzá a szakértő.
Az elemző kitért arra is, hogy a hét az olajár szempontjából nem volt túl izgalmas - minimális mozgások után gyakorlatilag visszajutottunk oda, ahonnan hétfő reggel elindultunk, a Brent típusú kőolaj ára ismét 65 dollár körül alakul hordónként. A gáz esetében szintén nem volt jelentősebb változás az árban, az 35-36 euró között ingadozott MWh-nként. Ez a januári 60 eurós szintnél továbbra is érdemben alacsonyabb, ám az egy évvel korábbit mintegy tizedével meghaladja.