Emelje fel a tekintetét az éjszakai égre szombat este: ilyen csodás látványban ritkán van része az embernek.


Január első szombatjának estéjén egy lenyűgöző égi eseményre figyelhetünk fel: a gyönyörű gyűrűs bolygó, a Szaturnusz, eltűnik égi kísérőnk, a Hold mögött. Ezt a különleges fedést a Svábhegyi Csillagvizsgáló osztotta meg a Facebook-oldalán. A Szaturnusz visszatérését szabad szemmel is megfigyelhetjük, de ha binokulárt használunk, még lenyűgözőbb látványban lehet részünk.

Sőt mi több, a 85 Aqr nevű csillag csatlakozik a Szaturnusz holdjaihoz az este során.

Ezen felül a 25 százalékos holdsarlón lenyűgöző kráterek, sötét bazalttengerek és a hamuszürke fény különleges jelensége is megfigyelhető.

A Svábhegyi Csillagvizsgálóból nézve 18:45:18-kor kezdi a belépést a 25 százalékos holdsarló sötét oldalán, és a bolygó korongjának 42 másodpercbe telik majd, hogy eltűnjön mögötte. A gyűrűje már 27 másodperccel korábban érinti a sötét holdkorongot, és a bolygó után újabb 27 másodperccel a Szaturnusz utolsó gyűrűdarabkája is eltűnik majd. A kilépés szűk egy óra múlva, 19:37:56-kor kezdődik majd meg, és 37 másodpercig tart majd.

A Szaturnusz a Naprendszer második legnagyobb bolygója, lenyűgöző 116.000 kilométeres átmérőjével. Jelenleg 146 holdját azonosították, így nem csupán a legszebb gyűrűk koronázott birtokosa, hanem a legtöbb kísérővel rendelkező égitest is. Különösen figyelemre méltó a Titán, amely nemcsak a Szaturnusz legnagyobb holdja, hanem még a Merkúrnál is nagyobb. Ezt az izgalmas égitestet Christiaan Huygens fedezte fel 1665-ben. Titán megfigyeléséhez azonban már binokuláris vagy távcső használata szükséges, hiszen legfényesebb pillanataiban is mindössze 8,2 magnitúdó fényességgel bír.

Related posts