Orbán Viktor most kifejezte érzéseit a következő évi választásokkal kapcsolatban.


Felidézte kapcsolatait európai vezetőkkel, hangsúlyozva a nemzeti szuverenitás jelentőségét.

"Határozottan lépek a választások irányába" - nyilatkozta Orbán Viktor miniszterelnök a Magyar Nemzet YouTube-csatornáján hétfő este sugárzott Pikk Extra című adásban, hangsúlyozva, hogy a kormánypártok 2022-re tett ígéreteik több mint 90 százalékát sikerült teljesíteniük.

A kormányfő Bayer Zsolt publicistával és Ambrózy Áronnal, a Pestisrácok.hu munkatársával folytatott beszélgetésében kiemelte, hogy Magyarország határozottan távol tartja magát az ukrajnai konfliktustól, még akkor is, ha Brüsszel nyomásgyakorlása a legszélsőségesebb formáit ölti. Az uniós megállapodások ellenére "migránsokról szó sem lehet", hangsúlyozta, továbbá említette a gendert betiltó törvény kidolgozását, a gyermekek után járó adókedvezmény megduplázását, valamint Európa legnagyobb adócsökkentési programját, mint a kormány eddigi teljesítményeit.

Nem vagyok meggyőződve arról, hogy bármilyen digitális kezdeményezés képes lenne felülírni a teljesítményt. Hozzátette, hogy bár a nyugati politikai diskurzusban létezik a "szándékfelelősség" fogalma, amely a liberálisok érdeklődésének középpontjában áll, ez csupán egy választási ciklus idejére elegendő. Utána mindenki az eredményekre fókuszál.

Orbán Viktor szavaival élve, a pokolba vezető út is jószándékkal van kikövezve, de ez nem mentség arra, hogy rálépjünk. A miniszterelnök hangsúlyozta, hogy mindig is létezett egy szervezett politikai közösségünk, amelyet pártnak nevezünk. Ezt a hagyományt a Harcosok Klubjával közösen alakítják át egy digitális politikai mozgalommá. Kiemelte, hogy a Tisza Párt nem a hagyományos értelemben vett párt, hanem inkább "digitális politikai mozgalom". Szerinte a mi politikai közösségünk, amely európai összehasonlításban is kiemelkedő sikernek számít, szemben áll egy digitális politikai mozgalommal, amely viszont párt nélkül működik.

Hozzátette: a győzelemhez mindkét tényező elengedhetetlen. Mi már rendelkezünk másféllel a kettőből, míg az ellenfélnek csupán egy van - fogalmazott.

Orbán Viktor megfogalmazása szerint a magyar politikai kultúra és az ulti játék sajátos jellemvonásai páratlanok Európában. Rávilágított, hogy míg más országokban a páros játékok dominálnak, addig a magyaroknál a páratlan formák érvényesülnek. Ez azt jelenti, hogy ha valaki célokat szeretne elérni, könnyen szembesülhet azzal, hogy mások összefognak ellene, így elengedhetetlen, hogy legyőzze őket. Ráadásul, ha valaki nem tud segíteni, akkor azonnal meg kell akadályozni a másik sikerét. Orbán ezzel a megállapítással a magyar politika lényegét próbálta megragadni.

Azt emelte ki: hosszú évek múlva fog kiderülni, hogy a jelenlegi helyzet a politika végjátékát jelzi-e, vagy csupán a tények, programok, munkák és eredmények által irányított politikai korszak zárult le. Az, amit most tapasztalok, hasonlít egy öreg székely véleményére a zsiráfról: lenyűgöző, de valójában nem illik a mindennapi életünkbe - mondta.

Orbán Viktor azt is hangsúlyozta: meg kell találni a módját annak, hogy komolyan lehessen beszélni az emberekkel, máskülönben "a tények egyszer csak eltűnnek", márpedig egy kormányzó párt mellett a legerősebb érv a teljesítménye. Ha jól csináljuk, nem überelhető, verhetetlen - jelentette ki Orbán Viktor.

Megemlítette: a kormány az emberekkel, a helyi vezetőkkel, a cégekkel együtt "megcsinálta", hogy a 2010-esnél egymillióval több munkahely legyen, ahogy azt is elérték, hogy 1,1-1,2 millióval több gépjárművük van az embereknek. Kitért arra is: 2010-ben 54, most 68 kiló húst eszik meg az átlagos magyar ember és a szegényebbeknél is ilyen arányban nőtt a mutató. A miniszterelnök kiemelte: ha lehet higgadtan beszélni az eredményekről és az oda vezető útról, akkor "ezt a választást nem lehet elveszíteni".

Orbán Viktor azt is megemlítette: amíg vagyoni vagy műveltségi cenzushoz kötötték a választójogot, "más volt a politika hangütése és a politikusok testtartása". Most általános választójog van; lehet keseregni, jó, nem jó: így van - jegyezte meg, hozzátéve, így "egy ország döntési jogköreit, hatalmi eloszlását a teljes közösség döntése alapján jelölik ki".

Orbán Viktor hangsúlyozta, hogy a bonyolult kérdéseket is érthetően kell tálalni, hogy a közönség valóban megértse őket, mert a "tudományos" megközelítés a demokráciában nem hoz eredményt. Kiemelte, hogy a komolytalanság és a közérthetőség nem ugyanazt jelentik. Arra ösztönözte beszélgetőtársait, hogy ne adják fel a politikai diskurzust emiatt.

Orbán Viktor szólt arról is: egy háborúban álló országban sem fogadható el, hogy agyonvernek embereket, ha pedig az áldozat egy uniós tagállam polgára is, akkor az Európai Unió nem maradhat csöndben. Úgy fogalmazott: "nem lehet beszédeket mondani Ukrajna európai uniós tagságra való alkalmasságáról, másnap meg eltemetni azokat az embereket, akiket agyonvernek a kényszersorozás alkalmával".

Azt is hangsúlyozta: a magyar kormány folyamatosan figyelemmel kíséri a helyzetet, tisztában van azokkal a családokkal, akiket elvittek – akár kényszerített, akár normál sorozás keretében –, és tudják, hányan vesztették életüket, valamint hány gyermek maradt árván az ő hiányukban. Segítséget is nyújtanak nekik. Ezen kívül, mivel magyar állampolgárokról van szó, "Brüsszelben is hangot adunk követeléseinknek", és sürgetjük, hogy az unió lépjen fel az ukrán kényszersorozások ellen.

Az Európai Unió kapcsán a miniszterelnök a brit kilépést az EU történetének egyik meghatározó pillanataként emelte ki. Eddig ugyanis egyfajta egyensúly állt fenn két eltérő elképzelés között: a francia-német tengely által képviselt, a Római Birodalom örökségére épülő "nagy, egységes európai birodalom" víziója, valamint a V4-ek és a brit szigetország által preferált nemzetek Európája koncepciója között. A britek és a V4-ek szoros együttműködése lehetővé tette, hogy megakadályozzák mindazon intézkedéseket, amelyek az Európai Egyesült Államok irányába történő elmozdulás felé vezettek volna.

A britek kimentek, a lengyel konzervatív kormányt megbuktatták Brüsszelből, a cseheket "kirántották", "maradtunk ketten" - mondta. Erőfölény van a birodalmi oldalon, de növekvő energiák jönnek létre a nemzetállami oldalon.

Az elmozdulásra példaként említette a migrációt, amire a "birodalmi megoldás" a migrációs paktum. Magyarországon is van párt, amelyik ezt támogatja, például a "Dobrevék" és a Tisza, és "vagyunk mi, akik ellenezzük". Az európai emberek többsége szintén ellenzi a migrációs paktumot, egymás után lázadnak fel az országok és jelentik be, hogy nem fogják végrehajtani.

Orbán Viktor megjegyezte: a gender kérdéskörében is hasonló tapasztalatokat szerzett, és úgy véli, hogy az ukrán háborúval kapcsolatosan is hasonló folyamatok várhatóak.

Tehát ha még kitartunk, és újra létre tudjuk hozni a V4-et - amire a következő egy évben komoly esély van -, akkor az európai közhangulat változását fölhasználva ismét elő tudunk állítani egy egyensúlyt a birodalmi gondolkodás és a nemzetek Európája között - mondta.

A miniszterelnök a Brüsszelben betöltött faltörő kos szerepéről szólva kijelentette, hogy nincs más lehetőségünk. Ha bármit is elfogadunk abból, amit jelenleg ránk akarnak kényszeríteni, akkor ezzel gyakorlatilag felszámoljuk a nemzeti szuverenitásunkat és aláássuk a magyar emberek az elmúlt másfél évtizedben elért eredményeit.

Nem kis dolgokat akarnak, a háború, a genderpropaganda és a migráció támogatása mellett a brüsszeli követelések szerint meg kell szüntetnünk az államilag támogatott és védett rezsit, bele kell nyúlni a nyugdíjrendszerbe, el kell törölni a kamatokat és az árakat fékező állami szabályokat, mert a piac logikája ezt diktálja. Ha elfogadjuk, amit Brüsszel akar, pillanatok alatt tönkremegy több százezer, de lehet, hogy 2-3 millió család is. Ezért a kérdésre, hogy érdemes-e vállalni, amit csinálunk, "az a válaszom, hogy ha nem akarunk tönkremenni, akkor csak ezt érdemes vállalnunk" - fogalmazott.

A beszélgetés során felmerült, hogy Ukrajna uniós csatlakozása valószínűleg a jövőbeli európai egyesült államok kialakulásának végső lépését jelentené. Ennek hátterében az áll, hogy Ukrajna a birodalmi eszmék mellett foglal helyet, mivel nem tud önálló nemzetként működni, hanem csupán a brüsszeli központú birodalom keretein belül létezhet. Így tehát Ukrajna unióba lépése nemcsak a számos nehézséggel járna, amit az integráció magával vonna, hanem a nemzetek szuverenitásának jövőbeli kérdéseiről folytatott diskurzusra is komoly hatással lenne.

Tudomásul vette: azon a tanácskozáson ült, ahol Zelenszkij ukrán elnök bejelentette, hogy az Uniónak szüksége van egy egymilliós ukrán hadsereg fenntartására. Kifejezte aggodalmát, hogy nem kíván olyan ország szomszédságában élni, amely Ukrajnának nevezik, rendelkezik egy egymilliós hadsereggel, és csak a Jóisten tudja, mikor és merre lépnek.

Orbán Viktor kiemelte, hogy az európai politikának Ukrajnával kapcsolatban elsődlegesen a háború problémáját kell kezelnie, mivel amíg a konfliktus tart, más kérdések megoldása lehetetlen. Az elsődleges cél az, hogy mielőbb elérjük a tűzszünetet és a békét, ezt követően pedig szükséges egy biztonsági garancia, amely világosan meghatározza Ukrajna státuszát. Jelenleg nem tisztázott, mi is Ukrajna, hol húzódnak a határai, és hány állampolgára van - tette hozzá.

Amint elérjük a békekötés vagy a tűzszünet megállapodását, sürgősen tárgyalnunk kell az orosz féllel arról, hogy milyen szerepet vállal Oroszország az európai gazdaságban. Fontos kérdéseket kell tisztázni, például, hogy jöhet-e onnan energia és nyersanyag, és hogy mi milyen mértékben kapcsolódunk az ő gazdaságukhoz. Emellett elengedhetetlen, hogy megállapodjunk a fegyverzet korlátozásáról is, hiszen ha a helyzet így folytatódik, és a nemzeti össztermékünk 5 százalékát fegyverekre kellene fordítanunk, az tarthatatlanná válik, és komoly következményekkel járhat - figyelmeztetett a helyzet komolyságára.

Hozzátette: ezek után kell egy stratégiai szövetséget kötnie Európának Ukrajnával anélkül, hogy Ukrajna tagja lenne az EU-nak. Vagyis megtartjuk az önállóságunkat, és ha valami nem jól működik, akkor értelemszerűen módosítjuk a megállapodásokat Ukrajnával. Ezért én ezt a többlépcsős megközelítést alkalmaznám Ukrajna esetében, ha mi adnánk a bizottság elnökét, de ez most még várat magára - összegzett.

Orbán Viktor a kérdésre válaszolva felidézte Helmut Kohl, egykori német kancellárhoz fűződő kapcsolatát. Mint mondta, 1998-ban, fiatal miniszterelnökként Kohl, aki mindig is kedvelte a magyarokat, számos hasznos tanáccsal látta el őt. Sőt, a kapcsolatuk nem szűnt meg akkor sem, amikor Kohl 1998-ban elvesztette a választásokat, és sokan elfordultak tőle, így Angela Merkel is. Orbán kiemelte, hogy élete végéig ápolta ezt a különleges viszonyt, és emlékezett, hogy Kohl temetésén, a templomi búcsúztatást követően, csupán néhány családtag és ő, a kis magyar küldöttség élén állhattak a sírnál. Hozzátette, hogy a mai Németországra Kohl valószínűleg már nem ismerne rá.

A német helyzetet elemezve megjegyezte, hogy a migránsválság előtt Németország volt Európa legerősebb állama, ám a migrációs hullám jelentős mértékben megingatta ezt a pozíciót. Sokan azt állítják, hogy a versenyképesség csökkenése nem a migráció következménye, de valójában a két jelenség szorosan összefonódik. A német identitás megrendült, amikor a társadalom nagy léptékben fogadta be a migránsokat, "letette a fegyvert", és elfogadta, hogy az iszlám a német kultúra részévé vált - hívta fel a figyelmet.

Fontos tanulságot vonhatunk le ebből a helyzetből: ha megnyitjuk a kapukat a migránsok előtt, és jogszerűvé tesszük a tartózkodásukat, akkor onnantól kezdve ők is a mi közösségünk részeivé válnak. Ezzel pedig egy új valóság kezdődik, ahol a régi Németország már nem létezik. Ez a változás nem csupán a társadalmi struktúrákat érinti, hanem a kulturális identitást is, hiszen innentől fogva ez az ő Németországuk is - figyelmeztetett a szakértő.

"Ezért Magyarország számára, és ebben rendkívül eltökélt vagyok - általában békés természetű embernek tartom magam, sőt, igyekszem mindenkihez alkalmazkodni, de ebben a kérdésben határozottan kiállok amellett, hogy migránsokat nem szabad beengedni. Semmiféle jogi státuszt nem szabad nekik biztosítani, mert ezzel véglegesen elveszíthetjük hazánkat, és onnan már nem lesz visszaút."

Kiemelte azt is, hogy a német példát követve rendkívül lényeges, hogy Magyarországon a külföldi munkavállalók tartózkodása időben korlátozott legyen. A vendégmunkásokról szóló hazai jogszabály, amely a katari törvény európai adaptációja, a lehető legszigorúbb kereteket szabja meg, ezzel a kormány számára a legtöbb jogot megőrizve. Továbbá, a törvény nem engedélyezi, hogy a vendégmunkások száma meghaladja a szabad álláshelyek számát, hiszen Magyarország a magyar állampolgároké, és a munkahelyek elsődlegesen a hazai dolgozók számára érhetők el - tette hozzá határozottan.

Így tehát vannak módok a védekezésre, és mi is aktívan lépéseket teszünk - mondta, majd hangsúlyozta: Németország nem volt elég hatékony a védekezés terén. A legnagyobb hiba a 2015-ös befogadási döntés volt, ami nem csupán a migránsok számának emelkedése miatt volt problémás, hanem azért is, mert a német társadalom önkéntesen megszüntette a migrációval kapcsolatos párbeszédet - emlékezett vissza.

Emlékeztetett: a német kormány azt mondta, hogy meg fogjuk oldani, és ez jó, ami történik, nem egy baj, amit el kell hárítani, hanem egy olyan egy olyan jelenség, amit ügyesen kell kezelni, és akkor majd a hasznunkra fogunk fordítani. Ez a Soros-terv - figyelmeztetett, hozzátéve: itt is van egy mesterterv, amit ugyan a liberálisok vitatnak, hogy létezne, de megjelent írásban. Mindenki elolvashatja a saját szemével, ahol Soros György legyezte - a magyar tervvel szemben -, hogy minden minden évben be kell hozni egymillió migránst.

Orbán Viktor a visszavonulásával kapcsolatban kifejtette, hogy a Fidesz egy különleges politikai jelenség, amely 1988-ban, egy történelmi fordulópont előestéjén alakult meg, és azóta Európa legsikeresebb politikai közösségévé nőtte ki magát. "Én már a kezdetek óta része vagyok ennek a folyamatnak, így sokan úgy vélik, hogy nélkülem nehezen elképzelhető a Fidesz létezése. Ez a gondolat mélyen gyökeret vert, de valójában nem így van" - mondta el, hozzátéve, hogy más vezető irányítása alatt a Fidesz és a polgári nemzeti-keresztény tábor is teljesen más irányt vehetett volna. "De azért szép lenne látni, ha másképp is alakulhatott volna" - tette hozzá.

A magyar jobboldal jövője olyannyira személyfüggő, hogy ez szinte már legenda. "Természetesen mindent megteszek, amit meg kell tennem, sőt, még annál is többet, amire csak képes vagyok, akár a száz százalékot is túllépve, ha ezt emberileg lehetséges" - tette hozzá.

Aláhúzta azonban: ez egy olyan politikai közösség, amelynek az ereje, a gyökérzete, a küzdőképessége, az energiája valójában abból táplálkozik az ország többsége szereti a hazáját, szereti a családját, és rejtélyes módon még őriz kapcsolatot a Jóistennel is.

Tehát az Isten, haza, család életfelfogás nagyon erős többségben van Magyarországon, a kérdés csak az, hogy ezt a politikában hogyan lehet és kell megfogalmazni. Ezért az utódlás nem olyan kényes kérdés, mint ahogy a baloldalon beállítják. Majd annak is el fog jönni az ideje, és amikor eljön az ideje, akkor azt le fogjuk vezényelni - jelezte.

Felidézte azt is, hogy a jobboldali politikai közösség a modern korban két jelentős esemény által formálódott meg: 1956 és a kisgazdák szovjetizációval szembeni küzdelme után. 1988-ban még nem láthattuk előre, hogy hová vezet mindez, de ekkor egy rendkívül erős kötelék alakult ki. Ezen események hatására a fiatal generáció is egy új élményhez jutott, amely bár talán nem volt olyan drámai, de mindenképpen jelentőségteljes: 2006-ban az '56-os megemlékezés brutális szétverése során a másik fél arcának egy eddig nem látott aspektusát tárták fel, megmutatva, meddig képesek elmenni a hatalom megszerzéséért. Ez az élmény mélyen összekapcsolta a fiatalokat a 1988-ban újjáéledt polgári, nemzeti és keresztény kultúrával és közösséggel.

"Ezért hangsúlyozom, hogy a személyek kulcsszerepet játszanak, még a miniszterelnök személye is lényeges, de valójában a fa törzse a leglényegesebb, és az meglehetősen erős" - zárta le az interjút Orbán Viktor.

Related posts