A 4iG egy amerikai vállalattal kötött megállapodást az űripar területén, amely új lehetőségeket nyithat meg a cég számára. Az együttműködés célja a legújabb technológiák alkalmazása és a piaci pozíciók erősítése az űrkutatásban. Az esemény jelentős lépés


Jászai Gellért, a 4iG vállalatcsoport elnöke ünnepélyes beszédet mond 2024. május 6-án a Remred Zrt. martonvásári űrtechnológiai gyártóközpontjának alapkőletételi eseményén. A 4iG Space and Technology űripari holdingvállalatának részeként a Remred Zrt. új gyárának felépítése nemcsak a vállalat, hanem az egész iparág számára mérföldkőnek számít. Az ünnepség keretében Jászai Gellért kiemeli a jövőbeli innovációk és technológiai fejlődés fontosságát, amelyek a magyar űripar nemzetközi versenyképességét erősítik.

A 4iG Űr és Védelmi Zrt. (4iG S&D) nem kötelező érvényű szándéknyilatkozatot írt alá az Axiom Space, Inc.-kel, amelynek központja Houstonban található. E megállapodás célja, hogy közösen kutassák és fejlesszék az űriparban rejlő együttműködési lehetőségeket, különös figyelmet fordítva a föld körüli adatközpont-szolgáltatások (ODC) területére - tájékoztatta a 4iG az MTI-t hétfőn.

A legfrissebb tájékoztatás alapján a felek egy közös munkacsoportot alakítanak ki, amelynek célja a fejlesztési lehetőségek feltérképezése a vállalatok közötti szinergiák kihasználásával. A houstoni központú Axiom Space kiemelkedő szereplője a kereskedelmi űrrepülés és az űrinfrastruktúra fejlesztésének, hiszen ők építik a világ első kereskedelmi űrállomását. Az amerikai űripari cég innovatív megoldásokat kínál mikrogravitációs kutatásokhoz, különös figyelmet fordítva az űrbéli adathálózatok, adattárolás és adatfeldolgozás területére. Érdemes megemlíteni, hogy a magyar űrhajós program, a HUNOR is együttműködik az Axiom Space-szel – áll a közleményben.

A 4iG S&D egy önálló holdingvállalat, amely a 4iG Csoport űripari és védelmi ipari érdekeltségeit egyesíti. Fő célja, hogy a globális piacon való megjelenését erősítse, különös hangsúlyt fektetve a műholdfejlesztésre, gyártásra és üzemeltetésre, valamint a műholdas szolgáltatásokra. Emellett foglalkozik dróngyártással, drónvédelmi megoldásokkal, és védelmi ipari, illetve digitalizációs szolgáltatások nyújtásával is. A 4iG S&D HUSAT Programja, amely Közép-Kelet Európa első magánkezdeményezésű műholdprogramjaként ismert, arra törekszik, hogy 2032-ig egy geostacionárius műholdat és nyolc alacsony földkörüli pályán keringő földmegfigyelési műholdat állítson pályára.

A 4iG Csoport figyelemre méltó teljesítménnyel zárta 2024 első három negyedévét, hiszen rekordmagas árbevételt könyvelhetett el. Az IFRS szerint meghatározott nettó konszolidált árbevétel 20,54%-os növekedést mutatva 507,8 milliárd forintra emelkedett. Az EBITDA, amely a kamatok, adózás és értékcsökkenési leírás előtti eredményt tükrözi, szintén jelentős, 15,11%-os bővüléssel 169,8 milliárd forintra nőtt. A 4iG a Budapesti Értéktőzsde prémium kategóriás kibocsátójaként folytatja működését, részvényei pénteken 1430 forinton zártak. Az elmúlt egy év során az árfolyam a 720 és 1460 forint közötti tartományban ingadozott.

Related posts