Érzékeli a stressz hatásait? Úgy tűnik, hogy egy elterjedt diéta segítségével enyhíthetjük a feszültséget.
Amerikai kutatók egy érdekes kérdést tettek fel: vajon az étrend hatása az egészségre kiterjed-e a stressz kezelésére is? Arra keresték a választ, hogy ha valaki bizonyos ételeket preferál, akkor ez befolyásolhatja a megélt stressz szintjét. A kutatás során újra összehasonlították a mediterrán és a nyugati étrend jellemzőit, hogy feltérképezzék, melyik táplálkozási minta kínálhat hatékonyabb megoldást a stressz csökkentésére.
Az étkezés és a lelki állapot közötti kapcsolat régóta foglalkoztatja a tudósokat. Az elterjedt mondás, miszerint „Az vagy, amit megeszel", nem csupán a fizikai egészségünkre vonatkozik, hanem a mentális jólétünkre is. De vajon milyen mértékben befolyásolják a táplálkozási szokásaink a stressz szintünket? Ezt a kérdést tárták fel amerikai kutatók, akik a megszokott megközelítéssel ellentétben, ezúttal arra összpontosítottak, hogy az elfogyasztott ételek milyen hatással vannak a stresszérzetünkre. Korábbi kutatások inkább a stressz étkezési preferenciákra gyakorolt hatását vizsgálták, most viszont a fókusz áttevődött: vajon az ételeink képesek-e csökkenteni a feszültséget és javítani a közérzetünket?
A New Yorki Állami Egyetem kutatócsapata arra volt kíváncsi, hogy az egyén által tapasztalt stressz szintjére hogyan hat, ha valaki a gyümölcsökben és zöldségekben bővelkedő mediterrán étrendet választja, szemben a feldolgozott élelmiszerekkel és cukros finomságokkal teli nyugati táplálkozási szokásokkal.
A kutatók több mint 1500 főiskolás hallgatót vontak be a kísérleteikbe, hogy feltérképezzék az élelmiszerek fogyasztásának gyakoriságát és a résztvevők stresszérzetét. A kérdőíves felmérés során arra is kíváncsiak voltak, hogy a fiatalok mennyire érzik magukat stresszesnek. Ezt követően gépi tanulási modellek segítségével igyekeztek összefüggéseket találni az elfogyasztott ételek típusa és a stressz, valamint a mentális szorongás szintje között. Az eredmények azt mutatták, hogy a mediterrán étrend jellemző ételei – mint például a zöldleveles zöldségek, gyümölcsök, diófélék, teljes kiőrlésű gabonák és halak – fogyasztása alacsonyabb stresszszinttel korrelált. A kutatók azt is megmagyarázták, hogy ezek az élelmiszerek gazdagok az agy egészségét támogató tápanyagokban, amelyek segítenek a neurotranszmitterek szabályozásában. Ezek a vegyi anyagok pedig kulcsszerepet játszanak a stresszre adott reakciókban, valamint a hangulat fenntartásában.
A nyugati étrendet követő egyének, akik hajlamosak a cukros ételek, édességek és fehér kenyér fogyasztására - vagyis a magas glikémiás indexű táplálékokra - gyakran magasabb stresszszintről számolnak be. A kutatók szerint ez a táplálkozás súlyosbíthatja a stressz állapotát, mivel elősegíti a gyulladások kialakulását, valamint felborítja a stresszszabályozó hormonok egyensúlyát. Ugyanakkor érdekes kivételek is léteznek: a húsok és tejtermékek nem mutattak olyan szoros összefüggést a megnövekedett stressz szintjével, mint más élelmiszerek. Sőt, egyes állati fehérjék akár csökkenthetik is a stresszt, ami a szakmai magyarázatok szerint a tirozin nevű tápanyagnak köszönhető. Ez az anyag a hangulatszabályozó neurotranszmitter, a dopamin előfutára, amely szerepet játszik a hangulatunk és mentális állapotunk fenntartásában.
A Nutrition and Health szakfolyóiratban közzétett kutatási eredmények világosan mutatják a kapcsolatokat, ám a tanulmány korlátai is figyelemre méltóak. Például a résztvevőket csupán egyetlen időpontban vizsgálták, anélkül, hogy nyomon követték volna őket az idő előrehaladtával, ami megnehezíti az ok-okozati összefüggések pontos feltárását. Ezen kívül a kutatás alanyai fiatal főiskolai hallgatók voltak, ami nem tükrözi a szélesebb népesség sokszínűségét. Tovább bonyolítja a helyzetet, hogy az összegyűjtött adatok önbevalláson alapultak, ami torzíthatja az eredményeket. A jövőbeni kutatásoknak ezért fontos lenne, hogy ezeket a torzító tényezőket minimalizálják, hogy valóban megalapozottan tudják vizsgálni az étrend és a stressz közötti összefüggéseket.
Ha a jövőben is érdekli a hasonló témák, ne habozzon, és kövesse a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekkel foglalkozó Facebook-oldalát! Itt mindig friss és izgalmas tartalmakkal találkozhat.