A dollár értéke jelentős mélypontra süllyedt az utóbbi évek során, miközben a forint meglepően jól teljesít.


Történelmi mélypontra zuhant a dollár: jó formában a forin

A devizapiac múlt heti dinamikáját a dollár gyengülése határozta meg, miután a hét elején tapasztalt geopolitikai feszültségek gyors deeszkalálódása megnyugtató hatással volt a befektetőkre. Bár a dollárindex pénteken alig változott, heti szinten 1,4%-os csökkenést könyvelhetett el, ami május közepétől a legnagyobb gyengülésnek számít. Ezzel párhuzamosan az euró 1,57%-os heti emelkedéssel zárta a hetet, napközben pedig 1,1754-ig is felkúszott, amely szint 2021 óta nem volt tapasztalható.

Az EUR/USD devizapár esetében a hétfői opciós lejáratok várhatóan 1,1700 és 1,1750 közötti sávban korlátozzák az árfolyam ingadozását. Ugyanakkor a dollár körüli globális piaci hangulat továbbra is meghatározó tényező marad, különösen a hónapvégi átsúlyozások kontextusában.

A nap reggelén máris észlelhető a dollár gyengülése: a közös európai valuta 0,25 százalékkal erősebben teljesít, mint a pénteki záróárfolyamon.

az árfolyam 1,1735 felett jár, a technikai kép alapján pedig 1,18-ig is van tér a további erősödésre.

A svájci frankkal szembeni dollár lejtmenet továbbra is tart, pénteken a pár éppen a pszichológiailag fontos 0,8000-es szinten zárta a napját, ami heti szinten 2,26%-os csökkenést jelent. Ezzel ellentétben az USD/JPY árfolyama technikai támasz közelében stabilizálódott, mivel egy 143,85-ös opciós szint támogatta a piac mozgását.

A dollár kanadai valutával szembeni mozgása hétfő hajnalban újabb fordulatokat hozott, miután Mark Carney kanadai miniszterelnök bejelentette, hogy fontolóra veszi a digitális szolgáltatási adó esetleges eltörlését.

A piac gyorsan reagált: az USD/CAD árfolyama néhány perc leforgása alatt több mint 20 bázisponttal csökkent, miután kiderült, hogy a Kanada és az Egyesült Államok közötti kereskedelmi tárgyalások újraindítása előtt már nem állnak fenn akadályok. Az opciós piac ezen a téren nem mutatott kiemelkedő aktivitást, így az árfolyamesés egyértelműen a fundamentális tényezők hatására következett be.

A forint a dollár múlt heti gyengüléséből is hasznot húzott: pénteken az USD/HUF árfolyama 340,74-en fejezte be a napot, ami 0,34%-os napi erősödést és 2,59%-os heti nyereséget tükröz. Ez az utóbbi két év legkiemelkedőbb teljesítménye a forint számára.

A hét folyamán a forint árfolyama 352-es szintről egészen 339,43-ra csökkent, mielőtt egy kis mértékben visszarendeződött volna.

Hétfőn viszont a forint ismét felélénkült, a magyar deviza már a hajnali órákban elérte a 340-es szintet.

Az euróval szemben is erősödni tudott a magyar deviza a múlt héten: az EUR/HUF árfolyam a hét eleji 404 körüli szintekről péntekre 398,90-re esett vissza. A nemzetközi piaci nyugalom és a nyári alacsonyabb forgalom is hozzájárult ahhoz, hogy a forint pozíciója stabil maradjon az európai devizákhoz képest.

Most enyhe, 0,05 százalék körüli gyengüléssel áll a forint, 399,12-nél.

A hétfői kereskedési nap számos fontos makroadatot hoz magával: Magyarországon reggel fél kilenckor publikálja a Központi Statisztikai Hivatal a májusi ipari termelői árindexet, emellett az MNB is közzéteszi az első negyedéves pénzügyi számláit. Az ázsiai piacokról már korán érkeztek információk, hiszen a japán májusi ipari termelési adatok, valamint Kína hivatalos beszerzési menedzserindexe is napvilágot látott.

Európa reggel nyolckor izgalmas gazdasági események színhelyévé válik: megérkezik a brit első negyedéves GDP-felülvizsgálata, valamint a német májusi kiskereskedelmi adatokat is bemutatják. Ezt követően az inflációs mutatók lépnek színre: előbb 11 órakor Olaszország, majd 14 órakor Németország júniusi adatai kerülnek a figyelem középpontjába. A nap végén az Egyesült Államokból érkező chicagói BMI zárja a sort, amely friss betekintést nyújt az amerikai feldolgozóipar és gazdasági hangulat alakulásába.

Related posts