Az Egyesült Államok és a Fülöp-szigetek hadereje összefog, hogy megakadályozza Kína dél felé irányuló terjeszkedését, így erősítve a regionális biztonságot és stabilitást.

Nagy közös hadgyakorlatot tartanak a Dél-Kínai-tengeren.
Hétfőn megkezdődött egy háromhetes közös hadgyakorlat az Egyesült Államok hadserege és a Fülöp-szigeteki fegyveres erők között. A gyakorlatok célja, hogy megerősítsék a régió védelmét és elriasszák Kínát a Dél-Kínai-tenger feletti terjeszkedési törekvéseiktől.
A Balikatan, ami helyi tagalog nyelven "vállvetve" jelent, idén várhatóan 17 ezer katona részvételével zajlik majd. A gyakorlatok a Délkelet-ázsiai szigetek északi és nyugati területein, a Dél-kínai-tenger és Tajvan közelében kerülnek megrendezésre. Ez az esemény különösen jelentős, hiszen most először integrált lég- és rakétavédelmi helyzeteket is gyakorolnak. A gyakorlat során ifjabb Ferdinand Marcos, a Fülöp-szigetek elnöke is jelen lesz.
"Nem csupán azt kívánjuk bemutatni, hogy elkötelezettek vagyunk az 1951 óta érvényben lévő kölcsönös védelmi szerződésünk betartása iránt, hanem azt is, hogy rendkívüli képességekkel rendelkezünk ennek megvalósításában" – nyilatkozta James Glynn amerikai tábornok hétfőn. "Nincs gyorsabb módja a kötelékek erősítésének, mint a közösen átvészelt nehézségek."
Francisco Lorenzo Fülöp-szigeteki tábornok hozzátette, a gyakorlatok megerősítik az ország képességét arra, hogy megfeleljen a "kor biztonsági kihívásainak".
Pete Hegseth, az amerikai védelmi miniszter, március végén Manilában tett látogatása során hangsúlyozta, hogy Washington "megduplázza erőfeszítéseit" a szigetország szövetségének megerősítésére. Április elején az Egyesült Államok bejelentette, hogy zöld lightot ad húsz darab F-16-os vadászgép eladására a Fülöp-szigetek számára, ám Manila jelezte, hogy a szerződés részleteiről még mindig folynak a tárgyalások.
Washingtont és Manilát 1951 óta kölcsönös védelmi szerződés köti össze, amit ifjabb Ferdinand Marcos 2022-es hivatalba lépése óta is megerősítettek.
Kína azon van, hogy kiterjessze befolyását a térségben részben geopolitikai megfontolásból, részben az itt található ásványkincsek megszerzése érdekében. Tengermélyi kutatóbázist is terveznek, és a közelmúltban nagy olaj- és gázmezőre is bukkantak. A feszültség különösen érezhető a vitatott hovatartozásu Spratly-szigetcsoportnál, ahol rendszeresek a két ország hajóinak szándékos ütközései.