Százmilliós ajánlatokkal csábították azokat, akik az elindulás küszöbén álltak...


A 2026-os választásokra nem kandidáló Momentum korábbi elnöke egy nemzetközi kongresszus keretein belül osztotta meg véleményét, miszerint az ellenzéki erők fragmentálása révén csökkenteni tudnák a kormányváltás lehetőségét.

Százmilliókat ajánlottak ellenzéki pártoknak, hogy mégis induljanak el a 2026-os országgyűlési választáson. Erről Gelencsér Ferenc, a Momentum korábbi elnöke beszélt az európai liberálisok (ALDE) kongresszusán Helsinkiben.

Az ajánlat célja az ellenzéki szavazatok szétdarabolása a kormányváltás esélyének csökkentéséért. A Fidesznek ugyanis elemi érdeke, hogy minél több párt induljon el 2026-ban. A kontroll.hu információi szerint konkrét ajánlatok is elhangzottak az induláson gondolkozó pártok felé.

A Momentum politikai formációja azt követően határozta el, hogy távolmarad a választásoktól, hogy Fekete-Győr András, a párt alapítója, az elnökségi ülés előtt kifejtette: a részvételük a választásokon csökkentené a kormányváltás lehetőségét. Az elnökség, Tompos Márton vezetésével, egyetértett a nem-indulás melletti döntéssel, és javasolta, hogy az ügyben a június elején esedékes küldöttgyűlés döntsön, amely végül megszavazta a javaslatot.

A kontroll.hu sajtómegkeresést intézett a DK, a Jobbik és az MKKP felé, hogy megtudja, kaptak-e hasonló kérdéseket a közelmúltban.

A Magyar Kétfarkú Kutyapárt pótsajtófőnökhelyettese, Terdik Roland megosztotta véleményét, miszerint a Fidesz soha nem támogatta pártjuk választási indulását, sem anyagi, sem egyéb formában. Kiemelte viszont, hogy a Budapesti Fidesz-frakciótól kaptak egy Ukrajnát népszerűsítő pólót és három apró Pride-zászlót, amit nem tud, hogy mennyire számít a támogatás mértékében.

Gelencsér által említett módszer nem meglepő, hiszen a kormánypártok már korábban is mindent megtettek az ellenzéki szavazók megosztásáért. A Fidesz 2013 és 2022 között fokozatosan alakította a jogi kereteket a kamupártok szabályozására: először lehetőséget biztosított számukra, majd egyre szigorúbb feltételekkel próbálta korlátozni indulásukat. A 2014 és 2018 közötti időszakban számos ilyen párt összesen körülbelül 6 milliárd forintnyi állami támogatást nyert el – ezeknek a behajtása azonban csak csekély mértékben valósult meg. 2014-ben például 18 olyan országos listás kamupárt indult, amelyek összesen körülbelül 3,5 milliárd forint állami támogatást használtak fel.

Related posts