Idén is különleges áramárcsúcsokra számíthatunk - Világgazdaság


Az európai energiabiztonság nem sérült, de az ipar versenyképessége romlott tavaly a magas áram- és gázárak miatt a MET csoport értékelése szerint, amely erre az évre sem jósol sok jót. Az európai energiarendszer nem elég rugalmas, újabb ártüskékre kell felkészülni.

A geopolitikai feszültségek és az Egyesült Államok cseppfolyós földgáz (LNG) exportjának növekedése alapvetően befolyásolta a 2024-es gázpiacokat. Az időjárási anomáliák, mint például a hőhullámok, valamint a sötét és szélcsendes időszakok (Dunkelflaute) szintén jelentős hatással voltak a helyzet alakulására. A magyar származású svájci MET energiacsoport 2025-re vonatkozó előrejelzése alapján, a közelgő évben is számíthatunk jelentős áramár-ingadozásokra és ártüskékre.

Az LNG piacán a kockázatok növekedése várható.

Európában az ukrajnai konfliktus továbbra is megzavarta a gáz hagyományos szállítását, és arra késztette Európát, hogy diverzifikálja energiaforrásait. Ez azonban az LNG-importtól való fokozottabb függéshez és az Ázsiával való verseny erősödéséhez vezetett a csúcskereslet időszakában. Az Egyesült Államok megerősítette pozícióját vezető LNG-exportőrként azáltal, hogy új létesítményeket helyezett üzembe, növelve a globális kínálatot. Európának sikerült fenntartania az energiabiztonságot. A magas árak azonban elkerülhetetlenül rontották az ipar versenyképességét és a gazdaság teljesítményét - állapítja meg az elemzés.

Az idén nőhetnek a kockázatok az LNG piacán az Egyesült Államokból és Katarból érkező növekvő kínálat ellenére. A kapacitásbővítések késése vagy a vártnál erősebb ázsiai kereslet - a gazdasági fellendülés vagy a hideg időjárás miatt - szűkítheti a piacot. Az európai gáztárolási puffer csökkenhet, ha a geopolitikai zavarok fennmaradnak. Az iparág érzékeny marad a váratlan eseményekre, amelyek gyorsan megváltoztathatják a kereslet-kínálat egyensúlyát.

Újabb ártüskéket okoz az áramtermelés rugalmatlansága

Az elmúlt év árampiacát a francia atomenergia-termelés kiemelkedő növekedése és a megújuló energiaforrások jelentős bővülése határozta meg, utóbbi a németországi energiaigény 55%-át tette ki. Ezenfelül az átlagosnál magasabb vízenergia-termelés is hozzájárult a piaci dinamizmushoz. Az uniós szén-dioxid-kibocsátási egységek ára viszonylag alacsonyan alakult, ami azt eredményezte, hogy az áramtermelés során a gázalapú technológiák helyett a költséghatékonyabb lignitet és részben a szenet választották a termelők. Közép- és Délkelet-Európában a nyári hőhullámok és a megnövekedett kereslet következtében rendkívül magas árszintek jelentkeztek.

A lignit sokkal csábítóbbnak tűnt, mint a gáz.

Maga a Nyugat sem volt védett az ártüskékkel szemben. A hideg és a sötétszélcsend időszakában Németországban 2006 óta a legmagasabb voltak az áramárak. Az elmúlt néhány évben Németország minden atomerőművét bezárta, de leállította a szén- és lignittermelés egy részét is, ezért ott még nagyobb kihívás az áramban szűkös időszakok kezelése.

A megújuló energiaforrásokra épülő áramtermelés dinamikus növekedése sürgeti az elektromos hálózat gyors és szakszerű bővítését, továbbá a termelési rendszerek kellő rugalmasságának megteremtését. Mivel még mindig nem áll rendelkezésre elegendő rugalmas áramtermelési kapacitás, és a határokon átnyúló kereskedelmi lehetőségek is korlátozottak, a MET előrejelzése szerint az idei évben a tavalyinál is gyakoribb áringadozásokra, sőt ártüskék megjelenésére is számíthatunk.

Related posts