Az építőipar továbbra is olyan, mintha behúzott kézifékkel haladna előre.
Az építőipar továbbra sem mutat kedvező jeleket, amit a KSH legújabb statisztikái is megerősítenek. Az építési vállalkozók szakszövetségének elnöke már korábban hangsúlyozta az Indexnek, hogy az iparágban még mindig vannak rejtett lehetőségek, és a szakemberek izgatottan várják a megrendeléseket, de a várva várt fellendülés még nem a közeli jövőben várható.
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb adatai alapján 2024 novemberében az építőipari termelés volumene 1,7 százalékkal csökkent az előző év azonos hónapjához képest. Az építményfőcsoportok közül az épületek építésének teljesítménye 9,0 százalékkal esett vissza, míg az egyéb építmények termelése 8,2 százalékkal nőtt. A szezonálisan és munkanaphatással kiigazított adatokat figyelembe véve az építőipar termelése 2,0 százalékkal maradt el az októberi eredményektől.
Az építőipari termelés volumene 0,5 százalékkal bővült 2024 első tizenegy hónapjában az előző év azonos időszakához mérten.
Vannak tartalékok, de a munkák állnak
Az építőipari szakszövetség (ÉVOSZ) elnöke nemrég úgy fogalmazott az Indexnek: az építőipari kapacitások csőre vannak töltve, a fellendülésre azonban még várni kell. Bár a kormány idén a magyar gazdaság bővülésére számít, Koji László előrejelzése szerint 2025 sem az építőipar éve lesz, legalább is az első fél évben biztos nem. Az elnök ezt a kijelentést arra alapozza, hogy
Márpedig ez a folyamat körülbelül fél évet vesz igénybe, így amennyiben ez januártól be is indul, a kivitelezési szakasz csak a második fél évtől veszi kezdetét.
A KSH statisztikáival kapcsolatban megjegyezte, hogy a havi elemzés helyett érdemesebb féléves időszakot figyelembe venni az építési szektor trendjeinek vizsgálatakor. Ilyen hosszabb távon már alaposabb és átfogóbb következtetéseket lehet levonni.
Az ÉVOSZ nemrégiben közzétett egy elemzést, amely a német építőipar aktuális teljesítményét vizsgálja, és az eredmények nem éppen rózsásak. "A német gazdaság általános gyengélkedése szorosan összefonódik az építőipar visszaesésével, viszont ez a folyamat kevésbé érinti a magyar helyzetet, mint más iparágakat" – nyilatkozta Koji László. A német piacon tapasztalható gyengélkedést kihasználva az építőipari szakszövetség hazahívó programot indítana, azonban a magyar építőipar jelenlegi állapota miatt nem igazán van lehetőség a szakemberek hazacsábítására.