Trump Orbán számításai alapján olyan javaslattal rukkolt elő, amely Magyarország számára kedvezőtlen következményekkel járhat.


Az eddigieknél sokkal nagyobb katonai költségvetést vár el a NATO tagállamaitól Donald Trump, januárban hivatalba lépő amerikai elnök. GDP-arányosan 5 százalékos védelmi kiadást akar a szövetségeseitől. Orbán szerint egy ilyan mértékű emelés tüdőlövés lenne a magyar gazdaságnak.

Donald Trump azt szeretné, hogy a NATO tagállamai drasztikusan, több mint kétszeresére emeljék hadi költségvetésüket. A Politico cikke, amely a Financial Times és a Telegraph információira alapozva készült, arról számol be, hogy Trump csapata már értesítette az európai szövetségeseket: a január 20-án hivatalba lépő új amerikai elnök elvárja, hogy a tagállamok GDP-arányosan 5 százalékra növeljék védelmi kiadásaikat. Trump első elnöksége alatt, 2017 és 2021 között, a minimális elvárt arány 2 százalék volt, de akkor már felmerült egy 4 százalékos ajánlás is.

A NATO júniusi jelentéséből kiderül, hogy a szövetség 32 tagállamából immár 23 köteleződik el a 2 százalékos védelmi kiadási cél mellett, ami figyelemre méltó rekordot jelent a korábbi évekhez viszonyítva. Különösen örvendetes, hogy Magyarország is túllépett ezen a küszöbön, és 2 százalék fölötti összeget fordít katonai célokra.

Mark Rutte, a NATO főtitkára, részben Trump álláspontját osztotta, hangsúlyozva, hogy a szövetségeseknek a jelenlegi 2%-os költségvetési szintnél magasabb összegeket kellene befektetniük. "A költségeknek emelkedniük kell... Sokkal többre van szükség, mint a 2%-os cél" - nyilatkozta Rutte az Európai Politikai Közösség novemberi budapesti csúcstalálkozóján.

"Most van itt az idő, hogy átváltsunk a háborús gondolkodásmódra" - fogalmazott Rutte, miután hírek érkeztek arról, hogy a NATO új célként tűzte ki, hogy 2030-ra a GDP 3 százalékára emelje a védelmi kiadásokat.

Az NBC-nek adott interjújában, december 8-án, Trump kijelentette, hogy Washington "teljes mértékben" a NATO tagja maradna, amennyiben a szövetséges országok teljesítik pénzügyi kötelezettségeiket. Ugyanakkor hozzátette, hogy ha ez nem történik meg, számára nem lenne probléma a szövetségből való kilépés.

Orbán Viktor magyar miniszterelnök épp a Politico cikkével egy napon, a december 21-i kormányinfón azt mondta, Magyarország a 2 százalékos arányt nehezen, de teljesíti, ám egy ennél akár lényegesen magasabb, akár 5 százalékos arány teljesítése már tüdőlövés lenne a magyar gazdaságnak, megfektetné az országot. Ha a jelenleginél mégis magasabb arányban kellene költeni a védelemre, akkor azt csak átlátható szabályok mentén, lépcsőzetesen tudja elképzelni. A NATO-csúcsokon ezért ő, mint fogalmazott, az óvatos duhajok közé fog tartozni.

Trumpék bejelentették, hogy az új amerikai kormányzat elkötelezett amellett, hogy továbbra is támogassa az Oroszországgal konfliktusban álló Ukrajnát.

Related posts