Gázár-emelkedés: Mi rejlik a mögöttes okokban?
A hétvégén komoly lehűlés várható Európa-szerte, ami jelentősen megnövelheti a fűtési igényeket és a gázkészletek felhasználását. A hideg időjárás mellett az ukrán-orosz gáztranzit-megállapodás közelgő lejárata is felfelé mozgatja az európai földgázárakat - értesülések szerint a Bloomberg jelentése alapján.
Az alacsony légnyomású zónák elérik Európát, így a hétvégén számos nagyvárosban fagypont alatti hőmérsékletekre lehet számítani. A Nemzetközi Időjárási Szolgálat előrejelzései szerint pénteken és szombaton London, Párizs és Berlin lakói is hideg idővel találkozhatnak.
Hat fokkal alacsonyabb hőmérsékletet mutat majd a 30 éves átlaghoz képest.
Az Egyesült Királyság meteorológiai hivatala havazásra, erős szélre és esőzésekre figyelmeztet az elkövetkező napokban. Németországban a DWD előrejelző szolgálat szintén riasztást adott ki a fagy és a jegesedés veszélye miatt.
A közelgő hideg időjárás várhatóan jelentős mértékben megnöveli a fűtési szükségleteket Európa-szerte, ami a gázkészletek intenzívebb felhasználásához vezethet. Jelenleg az európai gáztárolók töltöttsége már 75% alá esett, és ez aggasztó jele lehet a közelgő téli hónapoknak.
a készletekből való kivonás tempója idén eddig gyorsabb volt a szokásosnál.
Az időjárási tényezők mellett a geopolitikai feszültségek is jelentős hatással vannak az energiapiacokra. Az ukrán-orosz gáztranzit-megállapodás közelgő megszűnése következtében az európai földgázárak ismét a hónap eleji csúcsok környékén mozognak. A helyzetet tovább súlyosbította, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök kétségeket fogalmazott meg az Ukrajnán keresztül történő európai gázszállítás folytatásával kapcsolatban, ami csak fokozta a piaci bizonytalanságot.
Az orosz gázszállítások esetleges leállása miatt Európa egyre inkább az Egyesült Államokból érkező cseppfolyósított földgáz (LNG) iránti függősége felé tendál. Ugyanakkor az Egyesült Államokban tapasztalható hidegebb időjárás is fokozza a helyi keresletet, ami tovább bonyolítja a helyzetet.