VB-ezüstérmes versenyzőnk az amerikai kalandról: Olyan reményekkel vágtunk neki, amelyekre talán nem lett volna érdemes alapoznunk.


A nyílt vízi úszás világában, ahol a hullámok és a versenyzők harca egyaránt izgalmas, Párizsban olimpiai ötödik helyezett Fábián Bettina már nem először találkozik a versenybírók figyelmének elkerülésével zajló intenzív helyezkedésekkel. A világkupa versenysorozat idei első állomásán tapasztaltak azt mutatják, hogy a víz alatt éppúgy zajlik az adok-kapok, mint a felszínen. A februári egyiptomi összecsapás után az áprilisi ibizai verseny sem ígérkezik csendesnek; a kizárások és a feszültségek valószínűleg itt is meg fognak jelenni. Azonban Fábián Bettina, az FTC 20 éves büszkesége, nem riad vissza a kihívásoktól. Harcos Amazonként készül a következő világkupa versenyre, amely április 25-én és 26-án zajlik, és eltökélten lép a vízbe, hogy megmutassa tehetségét és elszántságát.

Fábián Bettina 2021 óta folyamatosan újabb és újabb sikereket könyvelhet el. Nem meglepő, hogy 2023-ban és 2024-ben is őt választották az év legjobb magyar női nyílt vízi úszójának. Érdemes megemlíteni, hogy első olimpiáján, mindössze három évnyi tapasztalattal a háta mögött, ő volt a 24 fős mezőny második legfiatalabb versenyzője. Az áprilisi utolsó hétvégén Spanyolországban a 10 kilométeres távon szeretné megcélozni a legjobb öt között való helyezést, majd másnap egy új, ismeretlen vízen szeretné megmutatni tudását, és jó benyomásokat szerezni a számára ismeretlen ellenfelek között.

Sok mindent el lehet mondani az újabban Budapestre költözött Nemzetközi Úszószövetségről (WA), de azt biztosan nem, hogy konzervatívan állna hozzá a versenyprogramot érintő innovációkhoz. Még akkor sem, ha ezek néha bizonyos kockázatokkal járnak. Az új "találmány" viszont már most nyerőnek tűnik, még ha a neve, a knock-out sprint elsőre szokatlanul hangzik is. Az olimpiai és világbajnok Rasovszky Kristóf is kifejtette, hogy ez az újítás csak jót hozhat, és hasonlóan vélekedtek azok a junior sportolók is, akik tavaly, a korosztályos versenyük során személyesen is megismerhették ezt az izgalmas kihívást, amelyet a kiütéses versengés jelent.

A knock-out sprint versenyformátumáról egyelőre annyit tudok megosztani, hogy a 3000 méteres távot ugyanúgy fogjuk kezdeni, mint bármely más nyílt vízi viadalt. Az első szakaszban 1500 métert teljesítünk, ezt követően tíz perc pihenő vár ránk. Ezt követően az 1000 méteres távhoz már csak húsz versenyző csatlakozhat, míg a második, újabb tízperces erőgyűjtést követően az 500 méteres hajrában csupán tíz sportoló vehet részt – mondta Fábián Bettina az Indexnek, hozzátéve, hogy az ibizai WA-verseny egyben lehetőség a magyar versenyzők számára az Európa- és világbajnoki válogatásra is.

Izgalmas "meccsre" van kilátás, senki sem gondolhatja magát favoritnak, de néhány verseny után várhatóan az új számban is kialakulhat az erősorrend.

A Fábián lányok, Fanni és Betti, régóta dédelgetett álma volt, hogy egyszer egy neves amerikai egyetemen végezzenek, miközben ösztöndíjas úszóként egyre magasabbra törnek a sport világában. Az évek során a vízben való edzések és a versenyek izgalmai mellett a tudomány világának felfedezése is vonzotta őket, és most elérkezettnek érzik az időt, hogy megvalósítsák álmaikat.

Fanni a kaliforniai Berkeley Egyetemen fogja megkapni diplomáját, ami már önmagában is figyelemre méltó teljesítmény. Háromszoros junior Európa-bajnok úszóként csak azért nem valósulhattak meg a legmerészebb álmai, mert az egyetemi csapatában egymás után három edző váltotta egymást. Én is álmodoztam az amerikai lehetőségekről, amikor a számomra felejthetetlen párizsi verseny után a párommal, az olimpiai bronzérmes Betlehem Dáviddal közösen nekivágtunk a tanulás és az úszás kihívásának az Észak-Karolinai Egyetemen. Nem szeretném részletezni azoknak a hónapoknak az eseményeit, amikor szembesültünk azzal, hogy a tengerentúli álmainkat nem tudjuk megvalósítani. Senkit sem okolhatunk ezért, legfeljebb magunkat, mert olyan dolgokban bíztunk, amelyekben talán nem kellett volna. Nem voltunk elég elővigyázatosak, de a tapasztalatainkból tanultunk, és ez segített minket a továbbiakban.

Miután Fábián Betti és párja ráébredtek, hogy bárhol is járjanak, mindig akadnak jó élmények, de a legjobb és legbiztonságosabb hely mégiscsak az otthoni környezet, számos figyelemre méltó esemény zajlott körülöttük. Az olimpián a medencében bravúros negyedik helyezést elérő, majd a Szajna vizén bronzérmesként célba érkező Betlehem egy nemes gesztust gyakorolt: a szponzori jutalmát teljes egészében felajánlotta a nyílt vízi úszás utánpótlásának támogatására.

Ahhoz, hogy a dolgok zökkenőmentesen alakuljanak, elengedhetetlen volt, hogy felvételt nyerjek a Corvinus Egyetem gazdaság- és menedzsment szakára. Ezzel biztosíthattam, hogy az Amerikában szerzett tudásom ne vesszen kárba, és ne kelljen hónapokig várnom a továbbtanulásra. Mivel nem volt mögöttem két lezárt félév, több helyről is kértem támogatást, de végül a harmadik próbálkozásom hozta meg a gyümölcsét. Hálás vagyok Wladár Sándornak, a magyar szövetség elnökének, aki a családom támogatásával felkereste a Corvinus rektorhelyettesét. Ő bizonyította, hogy ha egy magyar válogatott úszó érdekében kell cselekedni, akkor mindent meg lehet tenni. Együttműködésünk eredményeként lehetővé vált, hogy a második félévemet vendéghallgatóként, nappali tagozaton, angol nyelven végezhessem el. Amennyiben a tanulmányaim jól alakulnak, szeptembertől már olyan életet élhetek, mintha az amerikai élmények sosem történt volna meg, és túlléphetek a nehéz hónapokon.

Bettinek igazi bátorságra, céltudatosságra és határozottságra volt szüksége, amikor elhagyta Szegedet, és Budapestre érkezett, hogy saját lábára álljon. Ezzel egy új élet kezdetét jelentette, lemondva a család és az otthon nyújtotta biztonságról, és vállalva a felnőtté válás minden kihívását.

"Örömmel tölt el, hogy sikerült egyedül megállnom a lábamon, sőt, a magamra utaltságának köszönhetően valóban kibontakozott az egyéniségem. Az időm nagyon korlátozott, és nehezen tudnék több szabadidőt találni, hiszen hajnalban kelek, az első edzésem után sietek az egyetemre, ahol általában három órát töltök el. Az ebéd után pedig igyekszem otthon pihenni, hogy feltöltődjek. Ezután jön a nap második edzése. Hazatérve pedig még mindig van tanulnivalóm, ami elkerülhetetlen, ha valaki komolyan akarja vinni az úszást és az egyetemi vizsgákat. Ezt az életmódot kompromisszumok nélkül el kell fogadni" - folytatta Betti, megemlítve, hogy Dávid egyelőre a tanulást háttérbe szorította, és inkább egy vállalkozásra összpontosít, ami rengeteg figyelmet és időt igényel tőle.

Fábián Bettina és Betlehem Dávid számára is a horvátországi Európa-bajnokság és a szingapúri világbajnokság jelenti az év két legnagyobb próbatételét. Betti már eldöntötte, hogy számára a nyílt vízi versenyzés kerül a középpontba, így alakítja a felkészítését Kutasi Gergely az edzője is, ugyanakkor az így megszerzett tudásra építve kész elindulni azokon a hazai és külföldi medencés versenyeken is, ahol a magyar válogatott, illetve az FTC hasznára lehet.

Ezek után már csupán életrajzi érdekesség, hogy Betti ugyanazon a december 13-i napon - Luca napján - született 20 évvel ezelőtt, mint 1953-ban a kétszeres olimpiai bajnok tornász Magyar Zoltán, valamint az 1996-ban világra jött olimpiai bronzérmes Kenderesi Tamás, a pécsi úszótársa. Amúgy meg abban az évben, 2004-ben, amikor Betti megszületett, Athén volt a nyári olimpiai játékok házigazdája. A magyar színek képviselői 17 érmet gyűjtöttek össze, 8 aranyat, 6 ezüstöt és 3 bronzot. Ehhez a magyar úszók közül akkor csak ketten járultak hozzá, az ezüstérmes Gyurta Dániel és a harmadik helyezett Cseh László.

Related posts