Újra itt van az iPhone-okon a valaha volt egyik legnagyobb sikerű játék!

Mint egy oldalnézetes Diablo, olyan ez az új magyar fantasyjáték
Új fordulóponthoz érkezhet az Epic Games és az Apple közötti hosszú ideje zajló jogi összecsapás: Tim Sweeney, az Epic Games vezérigazgatója nemrégiben bejelentette, hogy a cég svédországi fejlesztői fiókját kívánja aktiválni, hogy a Fortnite újra elérhető legyen az Apple amerikai iOS App Store-jában.
A lépésre akkor kerülhet sor, amikor a bíróság nemrégiben kedvező döntést hozott az Epic Games javára, megakadályozva, hogy az Apple díjat szedjen az alkalmazásokon kívüli vásárlásokért. Sweeney ezt követően bejelentette, hogy a Fortnite "jövő héten" visszatér az amerikai App Store-ba, habár az Apple már jelezte, hogy fellebbezni kíván a döntés ellen.
Sweeney az X platformján osztotta meg legújabb híreit követőivel. „Tárgyalásokat folytattunk az Apple-lel a témát illetően” - írta, kiemelve, hogy az Epic tavaly alakította meg svédországi fiókját azzal a szándékkal, hogy elindíthassa az Epic Games Store-t és a Fortnite-ot az Európai Unióban. Érdekes, hogy ezt a svéd fiókot korábban egy másik jogi ügy következtében betiltották, de idén, 2024-ben végül visszaállították.
Az Apple és az Epic Games közötti pereskedés még 2020 augusztusában kezdődött, miután az Epic Games megpróbálta megkerülni az Apple App Store fizetési rendszerét a Fortnite nevű népszerű játékában. Az Epic bevezetett egy közvetlen fizetési módot, amely nem vonta le az Apple szokásos 30 százalékos jutalékát az alkalmazáson belüli vásárlásokból. Válaszul az Apple eltávolította a Fortnite-ot az App Store-ból, és visszavonta az Epic fejlesztői fiókjához való hozzáférést.
A per célja az volt, hogy rávilágítson az Apple által irányított zárt ökoszisztéma - különösen az App Store és az iOS - szigorú ellenőrzésére, amely szerint az alkalmazásfejlesztők csak az Apple által jóváhagyott csatornákon keresztül terjeszthetik és értékesíthetik appjaikat. Az Epic szerint ez versenyellenes és hátrányos a fogyasztókra és fejlesztőkre nézve is. Az Apple viszont azzal védekezett, hogy szigorú szabályozásuk biztonsági és minőségi szempontból elengedhetetlen.
A hosszúra nyúlt jogi küzdelem végül vegyes eredménnyel zárult. 2021 szeptemberében Yvonne Gonzalez Rogers kaliforniai bíró ítéletet hozott: kimondta, hogy az Apple nem számít monopóliumnak az alkalmazáspiacon, egyben azt is elrendelte, hogy a cég lehetővé tegye a fejlesztők számára, hogy alternatív fizetési lehetőségeket is megjelenítsenek az alkalmazásaikon belül. Ez az úgynevezett anti-steering szabály eltörlését jelentette.
A döntés ellen, ahogy várható volt, mindkét érintett fél fellebbezett, így a jogi huzavona egészen 2023-ig elhúzódott. Végül a legfelsőbb bíróság 2024 januárjában elutasította mindkét fél fellebbezését, ezzel érvényben hagyva a korábbi ítéletet. Ez azt jelentette, hogy az Apple-nek lehetőséget kellett biztosítania az alternatív fizetési módok számára, viszont nem kötelezték arra, hogy harmadik féltől származó alkalmazásboltokat engedélyezzen vagy teljesen nyitott rendszert alakítson ki – legalábbis az Egyesült Államok területén. Néhány hónappal később azonban az Európai Unióban életbe lépő Digital Markets Act egyértelműen ezt a követelményt támasztotta az Apple-lel szemben, amely bár nem volt boldog a helyzet miatt, végül kénytelen volt eleget tenni a jogszabálynak.
A Fortnite ugyanakkor azóta sem tért vissza az App Store-ba. Érdekesség, hogy idehaza az Epic Games Store iOS-es változatának letöltése után beszerezhető a játék, erről viszont a tapasztalatok alapján rendkívül kevesen tudnak.
Mikor várható, hogy a Fortnite újra elérhetővé válik a hivatalos App Store-ban?